Valdančiųjų kadrų politika – chaosas visais lygmenimis

Posted on Updated on

Šimtai specialistų paliktų ant gatvės po apskričių administracijų panaikinimo, dešimtys naujų politinio pasitikėjimo etatų kiekvienoje Vyriausybės ministerijoje, „partiniai valymai“, nesibaigiančios įstaigų reformos, „sumušti“ visi Vyriausybės ir Seimo nepopuliarumo rekordai. Tai tik keletas valstybės valdymą iliustruojančių pavyzdžių, kuriais gali pasigirti kadenciją baigianti Andriaus Kubiliaus Vyriausybė.

Paaiškėjo, jog valstybę valdyti, priimant tinkamus sprendimus nėra taip paprasta.

Seimo Pirmininko kėdę „matavosi“ „šoumenas“, dabartinis liberalcentristas Arūnas Valinskas –nepavyko. Seimo narių jis buvo atstatydintas iš posto dėl politinės kultūros stokos ir galimų ryšių su nusikalstamo pasaulio atstovais. Už Seimo kadencijos pradžioje įvykdytas „naktines“ mokesčių reformas, skatinusias bedarbystės augimą, mokesčių slėpimo tikimybės didėjimą bei socialinius neramumus, buvo „nuimtas“ ir į Briuselį išsiųstas tuometinis finansų ministras Algirdas Šemeta.

Valdyti nepasisekė ir konservatoriui Rimantui Dagiui. Buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras vienišus tėvus sugebėjo išvadinti „bambaliais“. Dėl šio pareiškimo, neatsakingai vykdomos socialinės politikos ir nuolatinių konfliktų su žiniasklaida, Prezidentės ir premjero A. Kubiliaus sprendimu, jis buvo priverstas atsistatydinti.

Dėl Prezidentės ir Seimo pirmininkės nepasitikėjimo „krito“ ir pirmi šios kadencijos sveikatos apsaugos bei užsienio reikalų ministrai. Tautos prisikėlimo partija (TPP) iš Kultūros ministrų atšaukė jų pačių deleguotą aktorių Remigijų Vilkaitį. Tai įvyko po to, kai Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pripažino, jog ministras supainiojo interesus dalyvaudamas sprendžiant klausimą dėl valstybės finansinės paramos skyrimo kino filmui „Atsisveikinimas“, kuriame pats ir vaidino.

Reikia pastebėti, jog nestabilumas Vyriausybės kabinetuose tiesiogiai persidavė ir į žemesniuosius valdymo lygius.

Konservatorių, liberalų ir „valinskininkų“ pradėtas valstybės tarnautojų keitimas į sau artimus funkcionierius iš Lietuvos išvarė jaunus, kompetentingus žmones, kurie jau buvo sukaupę nemenką žinių ir patirties kapitalą.

Vykdytos, dažnai nesuprantamos, įstaigų reformos siekiant atleisti iš darbo specialistus, tačiau ne valdančiųjų partijos narius, taip pat pareikalavo milžiniškų valstybės išlaidų.

Praėjusių metų lapkričio pradžioje Vyriausiasis administracinis teismas įpareigojo į pareigas grąžinti nepagrįstai atleistą, nuo 1992 metų Darbo biržai vadovavusį Vidą Šlekaitį, kurį 2009 metų pavasarį atleido, jau mano minėtas, tuometis Socialinės apsaugos ir darbo ministras konservatorius R. J. Dagys. Po daugiau nei dvejus metus trukusio bylinėjimosi V. Šlekaitis laimėjo visų instancijų teismuose, o už patirtus nuostolius iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos jam buvo priteista daugiau nei ketvirčio milijonų litų žala.

Apie kokią darbo kokybę galime kalbėti, kai valstybės tarnautojai tampa politikų įkaitais, nesijaučia saugūs, o sumažinti atlyginimai verčia galvoti apie pasitraukimą svetur?

Nemanau, jog taip turėtų būti sprendžiami konceptualūs Valstybės tarnybos raidos Lietuvoje klausimai.

Dar 2008-aisiais Vyriausybės programoje buvo įrašyta nuostata, jog bus „siekiama nubrėžti valstybės tarnybos tolesnės plėtros gaires, politinių partijų susitarimu parengti valstybės tarnybos plėtros koncepciją.“ Ketinimai sveikintini, tačiau per porą metų Vyriausybė prarado savo politikos įgyvendinimo įrankį, ko gero galima teigti, jog tai įvyko dėl netinkamo požiūrio į Valstybės tarnybos departamentą (VTD), kurį užsimota panaikinti. Sužlugdytas VTD bendradarbiavimas su ministerijų ir kitų institucijų personalo tarnybomis. Departamentas prarado galimybę užtikrinti vientisos valstybės tarnybos egzistavimą.

Visą kadenciją valdančiųjų demonstruotas nestabilumas, vieną po kito keičiant ministrus, taip pat rafinuota „kadrų“ politika, inicijuojant siūlymus pertvarkyti svarbias valstybės institucijų sistemas -visuomenėje kėlė įtampą ir stabdė svarbiausių Lietuvai sprendimų priėmimą, vilkino būtiniausių darbų atlikimą.

Karolis Podolskis

LSDP Marijampolės skyriaus

pirmininko pavaduotojas

One thought on “Valdančiųjų kadrų politika – chaosas visais lygmenimis

    rinkejas said:
    2012-09-18 at 12:07

    Laba diena, Karoli, o kodel Caplikas pries 2008 rinkimus melavo, kad Lietuvoje krizes nera ir nebus?
    Ir siaip tavo visas straipsnis yra priesrinkiminis, nes jei jus pateksite i valdzia ta pati darysite.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s